Eylül 19, 2012

İSKELETLERİN DANSI - CAMILLE SAINT-SAENS
İSKELETLERİN DANSI – DANSE MACABRE
(Ölülerin Dansı)

CAMILLE SAINT-SAENS (1835-1921)

Sanatsal bir tema olarak “Ölülerin Dansı” çok eski devirlerden beri çeşitli sanatçılara hep esin kaynağı olmuş. Sayısız besteci, ressam, heykelci, figür ve baskı sanatçıları ile mimarlar, bu temadan esinlenerek büyük eserler vermişler. Temanın kaynağında Paris’in ünlü ve çok eski bir mezarlığı olan “Saints Innocents Cemetery”deki duvar figürleri var. Çok geniş bir araziye yayılmış olan bu mezarlık 1424 yılında yapılarak hizmete açılmıış. Mezarlığı çevreleyen ana duvarlardan birinde, çok güzel ve sanat değeri yüksek ‘dans eden ölüler’ figürleri varmış. O devirde galiba ölülerin gece belli bir saatte mezarlardan çıkarak gezindikleri, dans ettikleri ve o arada fani hayatlarını hatırlayarak şad oldukları ciddi ciddi düşünülüyormuş! Bu tür şeylere herkes inanırmış.

Daha çok toplu definler (savaş-hastalık sonucu) için kullanılan ve yüzyıllarca varlığını sürdüren mezarlık, bu çok uzun süre sonunda artık tamamen dolduğundan ve daha fazla genişleme olanağı olmadığından, 1780 yılında kaldırılmış. Açılan tüm mezarlardaki iskeletler topluca başka bir yere gömülmüş (Ne büyük bir çalışma!) Ama ölüler dansı figürlerinin olduğu duvar, bu tarihten çok daha önceleri, 1669 yılında çevredeki yol genişletme çalışmaları sırasında yıkılmış ve figürler böylece yok olmuş. Bugün o figürler elde yok, nasıldı bilinmiyor.

Ama sanatçılara verdiği ilham devam etmiş. Birçok ressamlar böyle resimler ve desenler çizmişler. Çok sayıda besteci de bu temaya ilgi göstermiş, müziklerinde kullanmış. Büyük Fransız besteci Camille Saint-Saens da, bu temayla bir müzik bestelemiş. Onun ‘İskeletlerin Dansı’ adlı bu orkestra eseri, klasik müzik dünyasının başyapıtlarından birisi. Orkestra ve solo keman için bestelenen eserin programında, ölülerin dans ederken bir de keman çalmaları söz konusu elbette!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder